fbpx
18.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Hamilelere grip aşısı uyarısı

Hamilelere grip aşısı uyarısı

Hamile ve emziren kadınlar bu aylarda grip aşısı yaptırmalı.

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Turhan, “Hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerde oluşan değişiklikler gribin daha şiddetli geçirilmesine, zatürreye, hastaneye yatışa ve hatta ölüme bile yol açabiliyor” dedi.

Soğuk kış aylarının en büyük sorunlarından biri olan grip hastalığı basit ve geçici bir hastalık olarak görülse de özellikle hamilelerde ihmale edilmemesi gerekiyor. Genellikle ateş ve yorgunluk ile başlayan, soğuk algınlığı belirtilerini takiben hapşırma, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, titreme, kas ve vücut ağrısı ile devam eden grip hastalığı bazen hızlıca kötüleşebiliyor ve pnömoni (zatürre) gibi daha ciddi durumlara ilerleyebiliyor. Ölümlere neden olan grip virüslerine karşı özellikle kış aylarında tedbiri elden bırakmamak gerek.

ÖLÜME YOL AÇABİLİR

Hamilelerde grip enfeksiyonunun sağlıklı gebe olmayan kadınlara göre daha şiddetli seyrettiğini açıklayan Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Turhan, “Hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerde oluşan değişiklikler gribin daha şiddetli geçirilmesine, zatürreye, hastaneye yatışa ve hatta ölüme bile yol açabiliyor. Hamilelikte geçirilen grip erken doğum eylemi veya erken doğum gibi sorunlara da neden olabiliyor. Özellikle sebep olabileceği komplikasyonlar nedeni ile anne ve bebek sağlığı için gebelik döneminde üzerinde önemle durulması ve özen gösterilmesi gereken bir durum” dedi.

HAMİLELİĞİN İLK ÜÇ AYI GRİP AŞISI YAPILABİLİR

Damlacık enfeksiyonu ile bulaşan grip hastalığına yakalanan kişin, grip virüsünü, öksürüp aksırdığında veya konuştuğunda sağlıklı kişilere bulaştırdığını söyleyen Prof. Dr. Turhan, “Özellikle kış aylarında kalabalık ortamlarda daha kolay bulaşan grip hastalığına yakalanmamak için tedbirli olmak gerekiyor.  Grip hastalığına “influenza” denilen virüsler sebep oluyor.  Griple ilgili ciddi komplikasyonları önlemenin tek ve en etkili yolu grip aşısı olmaktır. Grip aşısı canlı virüs içermediğinden hamileliğin ilk 3 ayı da dahil her döneminde gebelikte yapılmasının bir sakıncası yoktur. Grip aşısının hamile kadınlarda ve bebeklerinde güvenli olduğu uzun yıllardır milyonlarca kadın üzerinde ve yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış” diye konuştu.

BEBEKLER DE 6 AY KORUNUYOR

Grip aşısını hamileliği sırasında yaptıran kadınların kanında oluşan bağışıklık maddeleri bebeğe geçerek onu doğumdan sonra da 6 ay gripten koruduğunu ifade eden Prof. Dr. Turhan, “ABD’de Hastalık Kontrol Merkezi (CDC- Centers for Disease Control), ACOG ( American College of Obstetrics and Gynecology), ASRM (American Society for Reproductive Medicine ) gibi kuruluşlar gebe kadınların kendilerini, karnındaki bebeklerini ve doğacak bebeklerini korumaları için hamileliğin herhangi bir döneminde grip aşısı yaptırmalarını öneriyor. Bazen yapılan grip aşısı grip bulaşmasını ve grip hastalığını önlemeyebiliyor ancak bu durumda bile hastalık çok hafif şikayetlerle atlatılıp, komplikasyonların oluşma riski azalıyor. Emziren kadınlara yapılan grip aşısı onları hastalıktan korurken bebeklerine de gribi bulaştırma riskini azaltır. Bu özellikle 6 aydan küçük bebekler için önemlidir çünkü bu bebeklere aşı yapılamaz” dedi.

BU AYLAR EN UYGUN AYLAR

Hamilelerde grip aşının yan etkilerinin diğer kişilerde görülen yan etkilerden farklı olmadığını belirten Prof. Dr. Turhan,  aşı yapılan yerde 1-2 günde geçen hafif ağrı, kızarıklık ve/veya şişlik,  baş ağrısı, ateş, kas ağrısı, bulantı, halsizlik olabildiğini ve bazen alerjik reaksiyonlara neden olabildiği için aşı alerjisi olanlara yapılmaması gerektiğini anlattı. Prof. Dr. Turhan sözlerine şöyle devam etti: “Grip salgını durumlarında özellikle anne adaylarının gribe yakalanma riskini azaltmak için mümkün olduğunca kalabalık yerlerden uzak durmaları, insanlarla yakın temasta bulunmamaları (öpüşme ve el sıkışma gibi), vücut direncini artırmak için C vitamini içeren besinlerden bol tüketmeleri, bol miktarda sıvı almaları, bulundukları ortamın veya evlerinin iyi havalandırılmasına ve yeteri kadar sıcak olmasına dikkat etmeleri önemlidir. Sonuç olarak hamilelikte ve emzirme döneminde grip aşısı güvenlidir, grip mevsimi başlamadan önce özellikle bu aylarda bağışıklık sistemini virüse karşı hazır duruma getirmek için grip aşısını yaptırmak anne ve bebeği gribin getireceği risklerden koruyacaktır.”

Leyditurk.com

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ