20.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

İnönü Üniversitesi ‘Deprem Öyküleri’ Yarışması’na Tepkiler Çığ Gibi

İnönü Üniversitesi ‘Deprem Öyküleri’ Yarışması’na Tepkiler Çığ Gibi

*Deprem Öyküleri Yarışması ve Toplumsal Duyarlılık*

Bugünlerde hala hafızalarımızda tazeliğini koruyan bir tarih var: 6 Şubat. O gün Kahramanmaraş depremiyle sarsıldık ve 11 ilimizin yüreğine ateş düştü. Binlerce vatandaşımızı kaybettik. Bu felaketin en yıkıcı etkilerinden biri olan Hatay, depremin hikayesini sinemaya taşıyan bir filmle gündeme gelmişti. Şimdi, Malatya’daki İnönü Üniversitesi’nin öncülük ettiği ‘Deprem Öyküleri Yarışması’ ile depremin hikayelerinin ödüllendirileceği bir etkinlik düzenleniyor. Ancak, bu etkinlik sosyal medyada çeşitli tepkilere neden oldu.

Toplumun bir kesimi, bu yarışmanın duygusal yükü artırabileceğine ve deprem acısını hafifletmeye yardımcı olmayacağına dikkat çekiyor. Özellikle depremzede ve yakınlarını kaybedenler, bu tür etkinliklerin gerçek ihtiyaçlarına yanıt olamayacağını ifade ediyor. Ayrıca, topluma daha anlamlı destek olabilecek etkinliklerin düzenlenmesi gerektiği konusu da dile getiriliyor.

Üniversitenin etkinliği düzenleme amacının, depremin psikolojik etkilerini anlama ve duygusal dönüşüm sürecini yönetme çabası olduğu belirtilse de, bu tür etkinliklerin duygusal tepkileri artırabileceği ve gerçek ihtiyaçlara yanıt veremeyeceği sorgulanıyor.

Depremin acısını hala yaşayan toplumumuzda duygusal ve psikolojik destek ihtiyacının ne denli önemli olduğu ortada. Bu bağlamda, deprem mağdurlarına daha anlamlı destek olacak etkinliklerin planlanması ve düzenlenmesi gerekliliği üzerinde durulmalıdır. Uzmanlar, toplumun ihtiyaçlarına uygun olarak duygusal ve psikolojik destek mekanizmalarının oluşturulması ve bu doğrultuda etkinliklerin düzenlenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Turgay Simavi -malatyasiyaset.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ