13.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

iPhone 7 Plus inceleme

iPhone 7 Plus inceleme

Türkiye’deki ilk iPhone 7 kutu açılış videosundan sonra yine detaylı ilk iPhone 7 incelemesini ShiftDelete.Net farkı ile sizlere sunmuştuk. 

Şimdi sıra mat siyah iPhone 7 Plus inceleme videosunda!

iPhone 7 inceleme videomuzu buradan izleyebilirsiniz

Nihayet beklenen iPhone 7 inceleme videomuz yayında. Hızlıca getirttiğimiz iPhone 7 modelini…

iPhone 7 Plus inceleme Jet Black / simsiyah iPhone 7 Plus mı, mat siyah iPhone 7 Plus mı?

İnceleme videomuzun altında inceleme makalemizin detaylarını, iPhone 7 Plus‘ın tüm artılarına ve eksilerine de ulaşabilirsiniz. Videoya başlamadan önce renk seçiminden bahsetmek istiyoruz.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, önceki iPhone 6 modelleriyle neredeyse birebir aynı tasarıma sahip. Aradaki farklılıkları zaten incelemede detaylı bir şekilde anlattık. iPhone 7’lerin esas farkı siyah renk ile ortaya çıkıyor. Söylemek de gerekiyor ki, siyah renk iPhone 7′lere çok yakışıyor.

İncelediğimiz mat siyah iPhone 7 Plus, Jet Black adlı simsiyah iPhone 7 modellerine göre çizilmelere karşı daha dayanıklı. Mat siyahın da gerçekten yakışıklı olduğunun, 2.5d camın farkını gösterdiğinin altını çizelim.

Lafı daha fazla uzatmadan sizi iPhone 7 Plus inceleme videosu ile baş başa bırakalım. Bakalım iPhone 7 Plus bizlere neler sunuyor? İyi seyirler…

 

iPhone 7 Plus tasarım detayları

iPhone 7 ailesinin kasa yapısı, iPhone 6 ailesiyle oldukça benzer. iPhone 7’yi yeni bir kasa gibi değerlendirmek yerine, ufak rötüşlarla makyajlanmış bir model olarak kabul etmemiz gerekiyor.

iPhone 7 Plus; simsiyah, siyah, gümüş, altın ve rose gold renk seçenekleriyle beraber geliyor. iPhone 7 Plus’ın görünümü iPhone 6 ve 6s Plus ile neredeyse aynı olduğu için, renk seçeneklerinin önemi oldukça büyük.

Apple’ın da lansmanda simsiyah iPhone 7 ve 7 Plus’ı öne çıkarmasının sebebi de bu.

iPhone 7 Plus’ın kasasında gözle görülen en büyük farklılık arka anten çizgileri. Yatay olarak kasanın altından ve üstünden geçen iki çizgi artık iPhone 7 Plus’ta yok. Apple burada sadece bir çizgiyi kaldırmanın dışında, tasarımsal olarak fazla bir dokunuş yapmamış.

Kasada karşımıza çıkan ikinci farklılık ise kamera tarafında.  Arka tarafta yer alan çift kamera, iPhone 6s Plus’a göre en büyük farklılıklardan. Daha da büyüyen lens ve iki kamera, arkadaki kamera çıkıntısını iPhone 6s Plus’a göre daha da büyütüyor.

Telefonun alt tarafına indiğimizde de artık 3.5mm’lik jack girişinin olmadığını görüyoruz. Lightning portunun sol tarafında bulunan jack girişi yerine artık sağ taraftaki hoparlör ızgaralarının sol tarafta da devam ettiğini görüyoruz.

iPhone 7 Plus’ta, iPhone 6 ve 6s Plus’a göre ön tarafta göze batan hiç bir görsel farklılık bulunmuyor. Sadece fark, artık home butonunun fiziksel yani mekanik olmaması.

Taptic Engine ile beraber 3 farklı titreşim seviyesiyle bizlere geri bildirim veren yeni dijital home butonu, deneyim açısından fiziksel butonu aratıyor diyemeyiz.  Yeni buton ayrıca artık baskı şiddetini de algılıyor. İleride yeni yazılımlarında baskı şiddetine göre ek fonksiyonlar sunacağını söylersek yanılmayız.

158.2 x 77.9 x 7.3 mm ölçüleriyle iPhone 6s Plus modelleriyle aynı ölçülere sahip olan iPhone 7 Plus, eski kılıflarla ölçü olarak uyuyor fakat, kamera çıkıntısı ve kamera bölgesindeki farklılık nedeniyle uymuyor. Yani 6 ve 6s Plus kullanıcıları, yeni kılıf almaları gerekiyor.

iPhone 6s Plus’a göre sadece 4 gram daha hafifleyen iPhone 7 Plus, 188 gramlık ağırlığa sahip.

IP67 sertifikasını destekleyen iPhone 7 Plus, artık suya karşı dayanıklı. Apple’ın suya karşı garanti vermediğinin altını çizelim.

Garanti verilmese de IP67 sertifikası sayesinde 1 metre derinliğinde yarım saate kadar suya dayandığının, herhangi bir aksilik durumunda garantiye girmeyeceğini tekrar vurgulayalım.

iPhone 7 Plus ekran özellikleri

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile aynı ekran özelliklerini kullanan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, farklı olarak Wide Color Gamut Display özelliğini destekliyor. Bu özelliğin göze daha hoş ve doygun geldiğini, görsel deneyimini artırıdığını söyleyebiliriz.

iPhone 6 ve 6s Plus modellerindeki gibi 1080p çözünürlüğünde ve 5.5 inçlik bir ekran ile gelen iPhone 7 Plus, 401 PPI piksel yoğunluğuna sahip.

5.7 inçlik Galaxy Note 7’nin 73.9 mm’lik genişliğini düşündüğümüzde, 5.5 inç büyüklüğünde ekrana sahip iPhone 7 Plus’ın  77.9 mm’lik genişliğe sahip olması, iPhone 7 Plus’ın phablet olarak geniş çerçevelerle geldiğini ve tek elle tutmayı zorlaştırdığını söyleyebiliriz. Daha önceki 6 ve 6s Plus modellerindeki gibi.

iPhone 7 Plus donanım özellikleri

iPhone 6s Plus’taki A9 işlemci hala Android rakiplere göre kıyasladığımızda oldukça güçlü bir işlemci. Özellikle Full HD ekran çözünürlüğüne sahip Plus modeller için işlemci gücü çok daha önemli.

Arka tarafta çift kameranın senkronizasyonu ve optik zoom gibi yetenekleri daha efektif kullanmak adına Apple, iPhone 7 Plus’ın donanımını iPhone 7’ye göre biraz daha güçlü yapmış.

iPhone 7’de 2 GB olarak karşımıza çıkan RAM, iPhone 7 Plus’ta 3 GB. LPDDR4 formunda gelen belleklerin hızı da artırılmış.

Apple’ın yeni işlemcisi A10 Fusion, karşımıza ilk 4 çekirdekli iPhone ailesini çıkartıyor.

16 nm teknolojisiyle üretilen 4 çekirdekli A10 işlemcisi, yüzde 40’a varan performans artışı sunuyor. Zaten performans testlerinde de göreceğiz A10, en yakın rakibi A9’a ciddi farklar atabiliyor.

4 çekirdekli yapıda olduğu yük durumuna göre asenkron çalışabilen işlemci, güç isteyen durumlarda 2.23 GHz’e kadar hızını çıkartabiliyor.

Yük durumu azaldığı noktalarda ise daha az güç tüketen 2 çekirdekle beraber hızını daha da aşağı seviyelere çekiyor.

iPhone 7 Plus kamera özellikleri

iPhone 7 Plus’ın en önemli iyileştirmeleri kamera tarafında karşımıza çıkıyor. Tabii bu iyileştirmeler, günlük hayatımızı ne kadar değiştiriyor incelememizde ona da değiniyoruz.

Yine 12 Megapiksel çözünürlüğünde kameranın kullanıldığı iPhone 7 Plus’ta ana kameranın diyafram değeri f/2.2’den 1.8 seviyesine indirilmiş. Bu da gece düşük ışık performansını artırıyor.

Arkada ana kameranın hemen yanında yer alan ve nispeten daha küçük olan diğer kameranın diyafram değeri ise f/2.8.

iPhone 7 Plus’ın f/1.8 diyafram seviyesindeki ana kamerası, iPhone 6s Plus gibi 28mm. Yani çektiğiniz fotoğraf karelerinde açı farkı oluşmuyor.

56mm’lik f/2.8 değerindeki ikinci kamera, bize 2x optik zoom özelliği ve fotoğraflara derinlik kazandırma yeteneği sağlıyor.

Apple’ın 2x optik zoom’u kayıpsız yapabildiğini de hatırlatalım.

Eleştirdiğimiz geniş olmayan kamera açısını ön kamerada devam ettiren Apple, ön kamerayı 5 yerine 7 Megapiksel seviyesine çıkartmış fakat kamera açısı ve diyafram değerleri değişmediği için, iPhone 6s Plus ile arasında gözle görülür bir fark oluşturmuyor.

iPhone 7 Plus batarya özellikleri

iPhone 6 Plus’ın bataryası, iPhone 6s Plus’a göre bir miktar daha büyüktü. Apple, 2750 mAh’lik iPhone 6s Plus’ın bataryasını 2900 mAh seviyesine çıkartıyor.

384 saatlik stand by süresiyle beraber pil tüketimi noktasında iPhone 6s Plus’a göre gözle görülür bir fark sunmayan iPhone 7 Plus, diğer telefonlarla kıyasladığımızda etkileyici bir pil süresi bizlere sunuyor.

Daha yüksek pil ömrü isteyen kullanıcıların, iPhone 7 yerine iPhone 7 Plus tercih etmeleri gerektiğini vurgulayalım.

iPhone 7 Plus artıları

– IP67 ile suya karşı dayanıklılık
– Stereo hoparlör eklenmesi
– 4 çekirdekli A10 işlemcisiyle beraber iddialı performans
– 3 GB LPDDR4 RAM
– Artık 16 GB’lık iPhone 7 görmeyecek olmamız güzel bir gelişme
– 2X Optik zoom ile kayıpsız yakınlaştırma
– Çift kameranın derinlik algılama yeteneği sayesinde etkileyici fotoğraflar çekebilme
– F/1.8 kamera ile düşük ışık performansı önceki iPhone modellerine göre gelişmiş
– Başarılı pil ömrü

iPhone 7 Plus eksileri

– iPhone 6 ve 6s Plus modellerinde de dediğimiz gibi ekran kasa oranı geliştirilebilirdi.
– Kamera geliştirmeleri çekim açısına pozitif herhangi bir katkıda bulunmuyor. Geniş açı isteyenleri üzecek bir haber. Ön kamera deneyimi 6s ile çok benzer.
– 2900 mAh’lik batarya ile gelen iPhone 7 Plus, hızlı şarj eksikliğini hissetirmeye devam ediyor.

iPhone 7 Plus teknik özellikleri

Ekran: 5.5 inç 1920 x 1080 piksel 401 PPI + Wide Color Gamut Display desteği
Ek kasa iyileştirmeleri: Stereo hoparlör, IP67 ile suya dayanıklılık
İşlemci: 4 çekirdekli Apple A10 Fusion
RAM: 3 GB LPDDR4
Depolama seçenekleri: 32 / 128 / 256 GB
Ana kamera: 12 Megapiksel f/1.8 ve telefoto f/2.8 lens, OIS, dört LED’li True Tone Flash, 4K 30 fps video kaydı
Ön kamera: 7 Megapiksel ön kamera, Full HD video kaydı, f/2.2 lens
Batarya: 2900 mAh

 

:: iPhone 7 Plus’ı nasıl buldunuz? Geliştirmeler sizi tatmin etti mi?

SDN – ShiftDelete.Net

ShiftDelete.Net Değerlendirmesi Ürün iPhone 7 Plus İnceleyen Tolga Cem Küçükyılmaz Puan 8.00 / 10

KAYNAK : http://shiftdelete.net/iphone-7-plus-inceleme-75623

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ