20.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Kiraz, “Siyanürle Maden Arama Çalışması İhanettir.”

Kiraz, “Siyanürle Maden Arama Çalışması İhanettir.”

Kiraz, “Siyanürle Maden Arama Çalışması İhanettir.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Hekimhan’ın Basak, Güvenç ve Boğazgören mahalle muhtarlarımız bugün bizleri ziyaret ettiler. Hekimhan’da yapılan siyanürle maden arama çabaları var. Çabalar karşısında kurulmuş olan platform var. Muhtarlarımız bu platformu temsilen partimizi ziyaret ediyorlar. Biz biliyoruz ki köy içlerine kurulmuş olan birçok maden var, birçok taş ocağı var. Bunlar köylerin içme sularına, köyün arazisine, tarım yapılan alanlara ciddi zararlar veriyor. İnsan sağlığı için en büyük ihanetlerden birisi. Bu çaba içerisine girmek bile ciddi bir problem. Her şeyi rant olarak gören bir anlayış var. Madenler elbette aranmalı ama insan sağlığına zarar vermeyecek bir alanda çalışma yapmak gerekir. Bir şirketin veya bir kişinin para kazanması uğruna bir ilçeyi yok etmek istiyorlar.

Hekimhan Belediyemiz bu konuyla ilgili çok ciddi bir direniş gösteriyor.  Maden ruhsatını onaylamayarak çok önemli ve değerli bir adım attı. Ancak şimdi tekrar farklı bir yöntem uygulayarak maden izni almak istiyorlar. Genel Başkan Yardımcımız ve milletvekilimiz Veli Ağbaba’da konuyu yakından takip ediyor. Mecliste konuyla ilgili önergelerde verdi. Siyanürlü maden aramanın su kaynaklarına, doğanın dengesine çok önemli sıkıntılar oluşturacağının bilincindeyiz. Maden ocağının kurulmasının istenen yerde çok önemli tarım yapılıyor. Başta ceviz olmak üzere çok önemli ürünler yetiştiriliyor. Hekimhan Malatya’mız açısından çok önemli bir ilçemiz. Hekimhanlıların sağlığı da bizim için çok önemli. Platformun çalışmalarını önemsiyoruz, sizleri destekliyoruz. Milletvekilimiz, Hekimhan Belediyemiz ve örgütlerimizle birlikte her zaman yanınızda olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Han Yolu, Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu ve muhtarlar adına değerlendirme yapan Boğazgören Muhtarı Memet Çelebi “Biz sadece altın madenine değil diğer madenlerin çıkarılmasına karşıyız. Bu madenler açılması Hekimhan’ın bitmesi anlamına gelir. Kurulmak istenen yerler Hekimhan’ın su havzası. Bölge olarak çok büyük zarar göreceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi’nden destek bekliyoruz. Türkiye genelinde çok ciddi destekler aldık. Bilgi ve belgelerin paylaşımını yapıyoruz. Hekimhan madencilik şuanda çalışıyor. Köyümüzün içinde maden sahası. Köy neredeyse kullanılmaz hale geldi. Bahçeleri terk ediyoruz. Tapulu yerlerimizi satın almaya çalışıyorlar. Onlarla da ayrıca mücadele ediyoruz. Sizlerden destek bekliyoruz. Meclis gündemine de gelmesini istiyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ