fbpx
23.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Türk Haber-Sen’den PTT çalışanları çıkışı

Türk Haber-Sen’den PTT çalışanları çıkışı

Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) çalışanlarının psikolojik baskı altında bırakıldığını ve ikilik çıkarılarak huzursuz bir çalışma ortamına mahkûm edildiklerini söyledi. Vatandaşa kamu hizmeti sunan PTT A.Ş.’nin çalışanlarına sendika olarak her zaman sahip çıktıklarını belirten Kazancıoğlu, Memur-Sen’in ise tam tersi çalışanların iş hayatını olumsuz etkileyecek her türlü girişimin altına imza attığını kaydetti. Sözde sendikacılık yapıldığını ifade eden ve Memur-Sen’e sert sözlerle yüklenen Kazancıoğlu, “Bir sendika düşününki haklarınızı korumak bir yana hakkınız olanın alınmasına da göz yumsun. Aynı zamanda her şeyi düzenli yaptığına dair söylemlerde ve sözde eylemlerde bulunsun. İşte tüm bu samimiyetsizliğin içerisinde biz PTT çalışanlarımızın tamamına sahip çıkıyoruz. Haklarını korumak ve kollamak adına tüm unsurlarımızla gereğini geçmişte olduğu gibi bugün de yapıyoruz” dedi. 

Yaptığı yazılı açıklamada Posta ve Telgraf Teşkilatı PTT’nin tarihsel önemine ve çalışanlarının özelliğine dikkat çeken Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu, sorunlarısendika olarak hep birlikte omuzladıklarına dikkat çekti. Kuruluş amaçlarına uygun olarak daima memur arkadaşlarının yanında olduklarını dile getiren Kazancıoğlu, “Memur kardeşlerimizin sıkıntıları sıkıntımız, hakları haklarımızdır. Ancak çalışanlarımızın haklarını korumak ve gözetmek için bizler olağanüstü çaba gösterirken, sendika olmalarına ve hakları korumakla mükellef olmalarına rağmen tam tersi “mış” anlayışıyla hareket eden bir sendika anlayışı ile karşı karşıyayız. ‘Yapıyormuş’ gibi görünmek dışında hakları korumak adına sözde adımlarla işleri daha da karmaşık hale getiren bu zihniyet, çalışanların psikolojilerini bozmuştur. “Yaptım oldu, başvurdum ama çözemedim” zihniyeti ne yazık ki PTT çalışanı memurlarımızı ikiye bölmüş, çözemediği askıda bıraktığı sorunlar nedeniyle çalışanlarımız sıkıntılı iş hayatı yaşamaya maruz bırakılmıştır. Bu anlayış, var olan haklarında memurlarımızın ellerinden alınmasına neden olmuştur. Çalışanlar arasında çıkan ‘hak kargaşası’ çözülemediği gibi sözde girişimlerle işler daha da sıkıntılı hale sokulmuştur.”

“GERÇEKÇİLİKTEN UZAK HER YANI POPÜLİZM KOKUYOR”
Toplu Sözleşmenin adeta ‘yangından mal kaçırma’ anlayışı ile ve son derece kısır konularla imza altına alındığına sözlerine ekleyen Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu, Memur-Sen’e sert sözlerle yüklendi. Kazancıoğlu, şunları kaydetti; “Bunlar toplu sözleşmeye getirmedikleri, karar altına aldıramadıkları, aldırdıklarını iddia ettiklerini uygulatamadıkları sorunların çözümünü kurumun idari kurullarında mı sağlayacaklardır? Olmadı alanlara inip iş bırakma eylemimi yapacaklardır? Bugüne kadar gerçek manada samimiyetle kaç tane iş bırakma eylemi yapmışlardır? Kamu çalışanlarının haklarına yönelik kaç tane mitingleri olmuştur? Aksine grev kırıcı uygulamaları sendikal hafızalardan silinememiştir. Bu ‘dostlar alışverişte görsün’ zihniyeti değil de nedir? PTT’de 399 Sayılı KHK’ya tabi personel, İHS’li personel, taşeron personel ayrımının mevcut olduğu bunların eşit iş yapmasına rağmen eşit ücret almadığı açıklaması yapılmıştır. Her yanı ile popülizm kokan bu açıklamanın kıymetli PTT çalışanlarınca hayretle karşılanacağı ve kabul görmeyeceği açıktır. Zira kurum personelinin kamu hiyerarşisi içerisinde statüsü hala tartışılan “İdari Hizmet Sözleşmeli Statüye” geçirilişine dair mevzuat düzenlemeleri yapılırken, iş güvencesi tartışması ve ilgili personel çıkarılan yönetmeliklerle, sürekli ücret ve iş kaybı endişesi altında çalışmaya devam ediyor. Üstelik temel ücretleri de arttırılmıyor. Sözü ve eylemi bulunmayan ‘Malum Sen’in’ taşeron personel alımına sesinin çıkmamasının, bunların kadroya geçişleri için esaslı bir girişimlerinin olmamasının takdirini değerli çalışanlarımıza bırakıyoruz”.

“MEMURUN KİMLİKSİZLEŞTİRİLMESİNE İZİN VERMEYİZ”
Toplu sözleşmeler esnasında dirayetli durmaktan, çalışanın haklarını savunmaktan uzak malum-Sen… Uygun olmayan çalışma koşullarından şikâyetçi memurun haklarını savunmak ya da problemini çözmek için yapacaklarının karşılığında ne talep etmektedir. Memuru ne ile tehdit etmektedir. Bilinmesi gereken malum-Sen; Memur adı üstünde Devlet memurudur, memur-sen memuru değil, birlik haber-sen memuru hiç değil. Ve rızkı Allah verir, evlatlarının rızkı için mücadele eden memurumuzun tehdit edilmesine izin vermeyeceğiz ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. Dolayısı ile malum-sen’in ilahlaşma çabalarını da boşa çıkaracağız.

 “HAMASETLE SENDİKACILIK OLMAZ”
Memur-Sen’in günü kurtarma zihniyetiyle yaptığı açıklamaların samimiyetsizliğin öteki adı olarak niteleyen Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu, sözlerine şöyle son verdi; “Yetkili ama etkisiz sendika zamanında birçok soruna çözüm üretebilseydi, yargıda çözüm aramak gibi bir yola başvurulmayacaktı. Ancak görülen odur ki; sadece şekli anlamda, basın açıklamaları ile günü kurtarmaya çalışan sendikanın bu tavrıyla sorunlar daha da büyütmektedir. Yangın büyümektedir, kaybeden bu tavırlar nedeniyle çalışanlar olmaktadır.  Daha geçen hafta içerisinde; çalışanın alın teri olan mesai hakkı elinde alınmış, izin ve benzeri gibi kırk saat çalışma süresinden sayılmamıştır. Kurum çalışanı angarya uygulamalar ile karşı karşıya kalmıştır. Sonuç itibariyle; kurum çalışanlarının sorunları, basın açıklamaları ile ötelenemeyecek kadar önemlidir, hamaset ile sendikacılık yapılamayacağı açıkça ortaya çıkmıştır. Bunun ispatı ‘yetkiliyim’ diye ortaya çıkan malum-Senin düştüğü trajikomik durumdur. Sendikamız Türk Haber-Sen PTT çalışanlarının sorunlarını ve beklentilerini bilmektedir. Geçmişte olduğu gibi, gelecekte de sorumluluktan kaçmayacağını ispat etmiştir. Yine edecektir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ