30.05.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Türkler yaptı: Robota dönüşen otomobil Letrons!

Türkler yaptı: Robota dönüşen otomobil Letrons!

Filmlerde gördüğünüz Transformers gerçek oldu. Hem otomobil hem robot olan Transformes hem de Türk geliştiriciler tarafından yapıldı. Letrons adlı robot, BMW marka bir arabanın modifiye edilmesi ile üretildi.

Letrons, tam anlamıyla fonksiyonel değil ve yavaş modu, uçma ve yürüme gibi bazı hareketleri yapamıyor. Kendine özgü hareketleri olan Letrons, bir arabayı modifiye edilerek robota dönüştürmeyi başaran nadir projelerden biri oldu.

Letrons, Ar-Ge şirketi olan Letvision tarafından KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle geliştirildi.  Aslında firmanın işi robotlar ve otomobiller değil ancak ekibin çocukluk hayali Letrons’un ortaya çıkmasını sağladı.

8 ay süren çalışmanın ardından Letrons ortaya çıktı. Bu çalışmada Letvision Intel ve Microsoft Türkiye resmi ortaklık yaptı. Letrons seri üretime henüz geçmedi ancak resmi web sitesinden satın alınabiliyor. Gerçek bir araba ile modifiye edilen Letrons’a binilemiyor ve bir araba gibi kullanılamıyor. Sadece uzaktan kontrol edilebiliyor. İleride daha fonksiyonel olması bekleniyor.

Aşağıda ve sonraki sayfalarda Letrons’a ait görsellerini inceleyebilir ve tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

KAYNAK : http://teknolojioku.com/haber/turkler-yapti-robota-donusen-otomobil-letrons-37690.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ