fbpx
25.02.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Vali Toprak, “Bu çerçeve de poliklinikler bölümü hariç, onun dışındaki binaların hepsi yıkılacak.

Vali Toprak, “Bu çerçeve de poliklinikler bölümü hariç, onun dışındaki binaların hepsi yıkılacak.

VALİ TOPRAK, BİR TARİH YIKILIYOR, BİZ YIKIYORUZ AMA YENİSİNİ YAPMAK ÜZERE YIKIYORUZ

Vali Mustafa Toprak, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte Battalgazi Belediyesi tarafından metruk haldeki Malatya eski Devlet Hastanesi’nin yıkım çalışmalarını yerinde inceledi.

Malatya eski Devlet Hastanesinin boşaltılarak, kullanılmadığı ve metruk durumda olması sebebi ile çoğu kez vatandaşlar ve mahalle sakinleri tarafından bu konunun çözümü için Vali Toprak’tan talepte bulunulmuştu.

Vali Toprak, beraberinde Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Vahap Boztepe, Milli Eğitim İl Müdürü Ali Tatlı, Sağlık İl Müdürü Muhammed Duran, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Yaşar Karataş, Abdulvahap Şerefhanlı, Nevzat Aslan, Zafer Kırçuval ve Battalgazi Belediyesi birim müdürleride yıkım çalışmalarını izledi.

Battalgazi ilçesine yapılacak olan yeni Devlet Hastanesi alanında Battalgazi Belediyesi ekipleri tarafından yıkımına başlanan eski Devlet Hastanesi bahçesinde Başkan Gürkan, metruk haldeki Eski Devlet Hastanesi binasının yıkımına başlandığını belirterek, yerine yeni bir devlet hastanesi yapılacağını ifade etti. Başkan Gürkan, “Burası eski Devlet Hastanesi. Yenisini yapmak için eskisini yıkmak gerekiyor. Burası metruk duruma gelince uyuşturucu ve benzeri işlerden dolayı mahalle halkı rahatsızlığını ifade etmişti. Bu rahatsızlıkları Sayın Valimiz ile görüştük. Sayın Valimizde konuya muttali idi. Yapılan değerlendirme sonucunda TOKİ Başkanıyla Sayın Valimiz görüştü. Buranın yıkılması noktasında gerekli talimatları bize verdiler. Bizde o talimatlar doğrultusunda buranın yıkılması ile ilgili gerekli ihale sürecini hemen gerçekleştirerek yıkım sürecini başlatmış olduk. Bizim temennimiz ve dileğimiz odur ki güzel memleketimize geçmiş dönemde, uzun yıllar hizmet eden bu devlet hastanesinin yerine, yeni bir devlet hastanesi yapılması ve halkımıza aynı şekilde, aynı yerde hizmetlerin sürekliliğinin devam etmesidir. Ben bu yıkımın Malatya’mıza, Battalgazi’mize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Vali Toprak’ da, “Burası geçmişte çok önemli hizmetler verdi. Vatandaşlarımızın sağlığının korunabilmesi, teşhis ve tedavisi noktasında önemli katkılar sağladı, ama insanlar gibi binalar da yıpranıyor. Bu anlamda yeni Devlet Hastanemiz önemli hizmetleri ifa ediyor, orada 650 yataklı Devlet Hastanemiz hizmete devam ederken, yanında da Kadın Doğum ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi’nin yapımları devam ediyor.

Üniversitede de yine bir Onkoloji Hastanesi’nin inşallah sayın bakanımızın, milletvekillerimizin ve hükümetimizin de takibi ve katkılarıyla birlikte 2017 yılı içerisinde temelinin atılması bekleniyor. Bu anlamda hem ilimizin sağlık alt yapısını güçlendirmek, hem de buranın, eski binanın, çevreye, vatandaşlarımıza vermiş olduğu olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına bugün Battalgazi Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Sağlık İl Müdürümüz ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterimiz ile birlikte buradayız.

 

Buradaki eski binanın yıkımını gerçekleştiriyoruz. Bu iki şey ifade ediyor. Geçmişte önemli hizmetler vermiş olan bu alanın yeni ve modern bir hastane yapılmak üzere eski binanın yıkımını gerçekleştiriyoruz ki, geçen haftalarda bana muhtarımızda geldi. Burada Baliciler ve uyuşturucu kullanıcılarının bulunduğunu bunlarla ile ilgili bir takım sıkıntıların olduğunu söyledi.

 

Uyuşturucu madde kullanıcılarının burayı mesken haline getirdiklerini söyledi. Yine istismar konusunu ortaya çıkaracak kişilerinde buraya metruk kalması nedeniyle olumsuzluk yaydığını söyledi. Bende kendisine en kısa sürede bu konuda gerekli tedbirleri alacağımızı ifade etmiştim. Konuyu basınımızda gündemine almıştı. Basın gündeme getirsin ya da getirmesin bize gelen bir konunun takibini yapmak bizim görevimiz. Bu anlamda buranın şu an kime ait olduğu ile ilgili biraz araştırma yaptık. Biliyorsunuz burası birkaç değişik kurumlara geçti, şu an TOKİ’ye ait olduğunu öğrendik. Sağlık İl Müdürümüze talimat verdim, TOKİ Başkanımızla da yaptığımız görüşmede kendisi buranın bizim tarafımızdan yıkılmasını istedi, bizde kabul ettik.

 

Biliyorsunuz Tapu Müdürlüğü binasının metruk hali de mahalleliyi rahatsız etmeye başlamıştı. Orayı da Battalgazi Belediye Başkanımıza rica etmiştik, sağ olsun başkanımız orayı da tertemiz etti. Oradaki mahallelinin yakınması ve bir suç odağı haline gelmesinin önüne geçilmiş oldu.

 

Burada da aynı şekilde başkanımıza rica ettik, Başkanımızda ricamızı yerine getirdi. Bu günde bu çalışmayı başlatmış olduk. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Ekibine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 
 

Eski Devlet Hastanesi alanında bulunan polikliniklerin haricinde tüm diğer binaların yıkılacağını belirten Vali Toprak, “Bu çerçeve de poliklinikler bölümü hariç, onun dışındaki binaların hepsi yıkılacak. Onun dışında da buraya yeni bir devlet hastanesinin yapılması için çalışmalar devam ediyor. Şu anda Ankara’da proje çalışmalarının devam ettiğini biliyorum. İnşallah en kısa zamanda bu süreçte sonuçlanır. Hastanenin temelini bu plan çerçevesinde atmış oluruz ve en kısa zamanda da hizmete girmiş olur.

 

Dolayısıyla bugün hem yeni bir hastanenin yapılması için metruk binaların yıkımını, hem de metruk binaların çevreye vermiş olduğu zararlarını gidermiş oluyoruz. Her zaman yıkmak kolaydır, yapmak zordur. Bir tarih yıkılıyor, biz yıkıyoruz ama yenisini yapmak üzere yıkıyoruz. Allah hayırlı uğurlu etsin. Yıkımın kazasız ve belasız gerçekleşmesini diliyor, Battalgazi Belediye Başkanımıza katkılarından ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ