19.06.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Veli Ağbaba : Basın Özgürlüğünde KARANLIK YILLAR yaşıyoruz

Veli Ağbaba : Basın Özgürlüğünde KARANLIK YILLAR yaşıyoruz

AĞBABA’DAN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MESAJI

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE ‘KARANLIK YILLAR’ YAŞIYORUZ

12 EYLÜL’DEN BETER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP iktidarları döneminde,basın hürriyeti, ifade özgürlüğü ve haber alma hakkı her geçen yıl daha geriye götürüldü. Türkiye basını özgür olmayan tek Avrupa ülkesi konumuna geldi" dedi.Ağbaba, “bugün basın 12 Eylül’den beter baskıyla karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

159 GAZETECİ CEZAEVLERİNDE

Açıklamasında AKP iktidarının basın özgürlüğünü yok ettiğini ifade eden Ağbaba, "Ülkemizde, özellikle darbe dönemlerinde sancılı süreçlerden geçmiş olan basın özgürlüğü bugün o günleri arayacak düzeye gelmiştir. Son bir yılda çıkartılan kanun hükmünde kararnameler ile yüzlerce basın-yayın organı kapatılırken, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın verilerine göre, cezaevlerinde 159 gazeteci özgürlüğünden alı konulmaktadır. Halen dünyada en fazla hapiste gazeteci bulunduran ülkeler arasında yer alan Türkiye, tutsak gazetecilerin ülkesi olarak Basın Özgürlüğü Günü'nü karşılıyor. AKP iktidarı döneminde basın üzerindeki baskılar ve bu baskıların devamında gelen işten atmalar veya istifaya zorlamalar önü alınamaz noktaya gelmiştir." İfadelerini kullandı.

ÖZGÜRLÜK DEĞİL MÜCADELE GÜNÜ OLMALI

Özgürlük Evi’nin (Freedom House) 199 ülkenin basın özgürlüğünü incelediği raporunda Türkiye’nin 163’üncü sırada yer aldığını kaydeden Ağbaba, “Basın özgürlüğü açısından Türkiye, “özgür olmayan” ülkeler arasında yer alıyor. Gazeteciler, muhabirler, köşe yazarları, editörler, grafikerler ve matbaa emekçileri dahi iktidarın baskı ve tehditlerini iliklerine kadar hissetmektedir. Sansür ve otosansürün olağanlaştığı AKP’li yıllar basın özgürlüğü açısından “karanlık yıllar” olarak anılacaktır. Böylesi bir baskı ve zulüm rejiminin hüküm sürdüğü Türkiye’de, Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlama günü olarak değil, mücadele günü olarak değerlendirilmelidir” dedi.

KALEMİ KIRILAN GAZETECİLERİ SAYGIYLA ANIYORUM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba açıklamasının sonunda ; “Sabahattin Ali'den , Abdi İpekçi’ye, Çetin Emeç’den, Ahmet Taner Kışlalı’ya, Musa Anter’den, Metin Göktepe’ye, Uğur Mumcu’ya,Hrant Dink’e bu ülkenin kalemi kırılan tüm değerlerini, gazetecilerini saygıyla anıyorum.Sansürün, sürgünün, zindanlara atılmanın, şiddetin, ölümün olmadığı, hiçbir gazetecinin kaleminin kırılmadığı bir Türkiye dileğiyle, gazetecilik yapmak için mücadele eden tüm emekçileri selamlıyorum.”ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ