fbpx
15.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Yüksek kaliteli kayısı için toplanılacak

Yüksek kaliteli kayısı için toplanılacak

Yüksek kaliteli kayısı için toplanılacak

TÜBİTAK MAM TAGEM- Kayısı Araştırma Enstitüsü, İnönü Üniversitesi yürütücülüğünde , Yüksek Kaliteli Kuru Kayısı Üretimi için Kükürtleme, Kurutma ve Depolama Sistemlerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Malatya’da bir tanıtım toplantısı gerçekleştirilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk’un da katılacağı toplantı 14 Temmuz 2017 Cuma günü saat 09:00’da başlayacak ve toplantıya Kayısı Araştırma Enistitüsü ev sahipliği yapacak.

“Hijyenik ve standart özelliklerde yüksek kaliteli kayısı üretimi hedefi amaçlandığı projede kontrollü ve homojen kükürtleme ve güneş enerjisi destekli hijyenik, hızlı kurutma sistemleri geliştiriliyor.

Proje kapsamında, Kurutmalık kayısı çeşitlerinin fizyolojik ve biyokimyasal ve  kalite özelliklerinin belirlenmesi, Kükürtleme ve Kurutma Sistemleri tasarımı için gerekli verilerin elde edilmesi ve tasarımlarının yapılması, Sistemlerinin modüler prototiplerinin pilot ölçekte imalatı ve optimizasyonlarının gerçekleştirilmesi, Farklı kükürt düzeylerinde kurutulan kayısıların kalitelerinin en az 1 yıl boyunca korunabilmesi için destekleyici yöntemler, ambalajlama ve depolama koşullarının geliştirilmesi faaliyetleri yürütülüyor.

Projede çoklu disipliner yaklaşımla konusunda uzman araştırmacılar görev almakta ve laboratuvar ve  pilot ölçekte çalışmaların yanı sıra, saha denemeleri ile ortak çalışmalar yürütülüyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada; “Türkiye, kurutulmuş ürünlerde, kuru üzümden sonra en fazla geliri kuru kayısıdan sağlamakta ve ihracatından yılda yaklaşık 300.000 milyon dolar gelir elde etmektedir. Dünya kuru kayısı ihracatında birinci sırada olan ülkemiz, bu ürünün dünya piyasalarındaki fiyatını belirleyememektedir.  İhracat miktarı artmasına karşın kalitede yaşanan sorunlara da bağlı olarak elde edilen gelirde düşüş yaşanabilmektedir. Dünya kayısı pazarının toplam değerinin 6 milyar dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda, kayısıdan elde ettiğimiz yaklaşık 300 milyon dolar gelirin en az 5 kat daha fazla olması gerekmektedir. Kayısı işleme koşullarının iyileştirilmesi ve devamında katma değeri yüksek ürünler elde edilmesi ise gelirimizin artırılması yolunda yapılması gereken en önemli aşamalardandır.  Bu proje ile, ihracatta kükürtleme ve kurutma kaynaklı yaşanan kalite sorunlarına çözüm üretilmiş ve yüksek kalitede kuru kayısı üretimini sağlayacak kontrollü ve hijyenik üretim yapılabilecek, enerji ve çevre dostu sistemler geliştirilmiş olacaktır.” Denildi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ