fbpx
29.02.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

LG, Türkiye pazarından çekiliyor mu?

LG, Türkiye pazarından çekiliyor mu?

Türkiye pazarında yaşanan çeşitli dalgalanmalar ve hızlı değişimler, yükselen kur, artan yüksek paralel ithalat oranları, bazı global markaların Türkiye operasyonlarında değişiklik yapmalarıyla sonuçlanacak gibi gözüküyor.

2017 yılı içerisinde önemli bazı global markaların Türkiye ofislerini kapatacağına yönelik bilgiler gelmeye devam ediyor. En son duyum ise LG’nin Türkiye operasyonu tarafında.

LG, Türkiye pazarından çekiliyor mu?

Mobil pazarın yanı sıra tüketici elektroniğinin de önemli ismi LG‘nin, Türkiye operasyonunda köklü değişimler yapacağı duyumları, sektör içerisinde yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

Özellikle mobil arenada LG G2 ile beraber ülkemizde ciddi bir ivme yakalayan LG, Türkiye’de paralel ithalat sektöründen en çok darbe yiyen markalar arasındaki yerini alıyor. 

Örneğin LG’nin en son amiral gemisi LG G5, resmi olarak Türkiye pazarında 2799 TL fiyat etiketiyle giriş yaptı. Fakat paralel ithalat LG G5’leri, 1799 TL seviyesinde bulabiliyorsunuz. 1000 TL fiyat farkının azımsanmaması gerektiğini, satış rakamları da bizlere gösteriyor. Bazı perakende mağazalarında resmi LG G5’lerin satılmadığını görmemizin sebebi de bu. Talep daha çok paralel ithalata kaymış durumda. 

LG V20 tarafında tanıtımlar cılız kaldı

LG’nin yeni amiral gemisi LG V20‘nin global arenada tanıtılması, bu tanıtıma Türkiye’den katılım olmaması ve LG V20‘nin Türkiye’ye diğer ülkelerden geç gelecek olması, yapılan tanıtımların da biraz cılız kalması, bu duyumların ciddiyetini daha da artırıyor.

LG, Türkiye’de distribütör üzerinden satış yapabilir

LG‘nin henüz tüketici elektroniği noktasında nasıl bir strateji izleyeceği net değil. Fakat gelen duyumlara göre LG, özellikle mobil arenada distribütör üzerinden satışlarını gerçekleştirecek.

Bu da LG Türkiye ofisinin kapanacağı ya da küçüleceği ve satışları distribütör üzerinden gerçekleştireceği anlamına geliyor.

Tüketici elektroniği tarafında durum ne?

Ülkemizde perakende mağazaların, üreticilerden yüksek raf bedelleri talep ettikleri bilinen bir gerçek.

Özellikle Anadolu’da, tüketici elektroniği (Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi vb) ürünlerin perakende mağazalar yerine firmaların kendi bayilerinden alındığı ve bu noktada da yerli markaların avantajlı olduğu da bilinen bir gerçek. 

LG’nin bu tarafta da yeni mağazalar açarak yatırım yapmak yerine, operasyonu bir distribütör ile yürütebileceği gelen duyumlar arasında. 

Bakalım LG Türkiye ofisi, yoluna nasıl devam edecek. Henüz LG tarafından durumla ilgili bir açıklama gelmiş değil. Geldiği takdirde haber güncellenecektir.

 

:: LG ve diğer bazı global markaların Türkiye ofislerini kapatmaları sizce piyasayı nasıl etkiler?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK :

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ