19.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

VALİ TOPRAK, Atatürk’e gazilik unvanı veren o yüce makamı bombaladılar

VALİ TOPRAK, Atatürk’e gazilik unvanı veren o yüce makamı bombaladılar

 İlimizde 19 Eylül Gaziler Günü kutlamaları dolayısı ile Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki anma programı düzenlendi.

 Programa protokol üyeleri ile birlikte Şehit yakınları, gaziler ve aileleri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 Programda ilk olarak Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı Halit Ziya Öztürk günün anlam ve önemini dile getiren bir konuşma gerçekleştirdi. Sadrettin Konevi Anadolu İmam Hatip Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Erdal Meray’ da Günün anlam ve önemine hitaben bir konuşma yaparken 15 Temmuz Darbe Girişimine de vurgu yaparak burada şehit ve gazi olan vatandaşlarımızı andı. Garnizon Komutanlığından Piyade Albay Murat Günel’de Türk silahlı Kuvvetleri adına bir konuşma gerçekleştirdi.

Son olarak salondakilere hitap eden Vali Toprak, ”Necip Türk Milleti’nin “Vatan”, “Bayrak”, “Devlet” ve “Milli Birlik” uğruna gözünü, kolunu, bacağını feda eden kahraman evlatları Şan ve Şeref Abidesi Gazilerimizin bu onur gününde bir araya gelmiş olmanın kıvancını yaşamaktayız. Bu birliktelik Şanlı Gazilerimizin vakar ve kahramanlığını, hatıralarını yılın belirli günlerinde değil daima yüreğimizin başköşesinde yaşattığımız Aziz Şehitlerimizin manevi ikliminden esintileri bir kez daha teneffüs etmek maksadını haiz olan milli bir vazifedir.

Hepimizin malumudur ki içerisinden kendisini çıkardığınızda geriye tarih namına hiçbir şey kalmayacak olan Yüce Türk Milleti, “Şehitlik ve Gazilik” makamlarına nail olabilmek için gözünü kırpmadan hayatını ortaya koymakta tereddüt göstermemiş, yazdığı kahramanlık destanlarıyla bunu defalarca ispat etmiştir. Aziz Milletimizin istisnasız her ferdi ellerini semaya kaldırdığında Yüce Allah’tan bu iki makamdan birini kendisine bahşetmesini dua ve niyaz eylemiş, Şehitlik nasip olduğunda nurlanmayı, Gazilik nasip olduğunda onurlanmayı kendisine bahşedilen en büyük mertebe bilmiştir.

Kendileriyle gurur duyduğumuz kahramanlık, adalet, cesaret ve ahlâk timsali Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Emniyet Teşkilatımız Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, Aziz Milletimizin birlik ve beraberliğini muhafaza etmek hususunda Atatürk İlke ve İnkılâpları, insan hakları ve hukukun üstünlüğü esaslarına daima bağlı kalmıştır. Bu esaslar çerçevesinde görev ifa ederken kimi zaman ailesini, kimi zaman yakınlarını ihmal etmiş, belki sağlıklarından feragat etmiş fakat asla ve kat’a Milli Mukaddesatından taviz vermemiştir. Dünya üzerinde başka bir millete nasip olmayan şanlı tarihimiz bunun sayısız örnekleriyle bir güneş gibi parlamakta ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin istikbaline ışık tutmaktadır.

Bu nedenle Cennet Vatanımız üzerinde kirli emelleri ve alçakça hesapları olan herkes geçmişten ders çıkarmalı ve bilmelidir ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yedi düvele karşı vermiş olduğumuz Milli Mücadelemizin parolası "Ya İstiklal Ya Ölüm"dür!..

Kadın erkek, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden; inanç, siyasi görüş, mezhep ayırmaksızın Yüce Türk Milleti birlik ve beraberliğinin bozulmasına asla müsaade etmeyecek, Al Bayrağın gölgelediği Kutlu Vatan toprakları üzerinde ilelebet hür yaşayacak ve bunun aksine faaliyet gösteren hiçbir bölücü unsura müsamaha göstermeyecektir.

Yüce Allah’ın övdüğü şahadet mertebesine vasıl olan Şehitlerimizin Kıymetli Aileleri ve Kahraman Gazilerimiz! Sizler bu Ülkenin, bu Vatanın en onurlu insanlarısınız ve taşıdığınız bu unvanla ne kadar gurur duysanız hakkınızdır. Aziz Şehitlerimiz ve Kahraman Gazilerimiz, varlığımızın ve özgürlüğümüzün en özel müsebbipleri olup siz Şehit Aileleri ise Yüce Milletimizin gurur kaynağı ve Şehitlerimizin bizlere emanetisiniz. Memleketimizin her köşesinde Şehitlerimizin ve Gazilerimizin hatıralarını, kahramanlıklarını, destanlarını ve emanetlerini büyük bir gururla ve saygıyla koruyarak yaşatmak ise bizlerin en ulvi vazifesidir. Asla unutulmamalıdır ki Onların Aziz Ruhları ancak milli birlik ve beraberliğimizi korudukça, uğrunda şehit oldukları değer ve ideallere sahip çıkıldıkça şâd olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele Kahramanlarımızı, Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete göç eden Şanlı Gazilerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyor; hayatta olan Gazilerimize ve Aziz Şehitlerimizin emaneti Şehit Ailelerimize sağlık, huzur ve esenlikler diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Vali Toprak konuşmasının sonunda "İnsanlarımızın arasına tefrika sokmak suretiyle, mezhep, din, ideoloji farklılıklarını gündeme getirmek suretiyle bu ihaneti yine de gerçekleştirmek isteyen odaklar vardır. 15 Temmuz'daki hain ihanetçiler, provokasyonlarla ülkemizin ve devletimizin bekasını yok etmek isteyecek. O hain odaklara karşı, milletimizin devletimizin, devletimizi oluşturan tüm kesimlerin gücüyle birlikte bundan sonra da emanet aldığımız, o kutlu toprakların üstündeki şehitlerimizin kanlarının ve topraklar için uzuvlarını kaybeden gazilerimizin himmetiyle, yardımıyla ve onlardan aldığımız ruhla asla birliğimizi ve beraberliğimizi bozmayacağız. 15 Temmuz'da ihaneti gördük, Atatürk'e gazilik unvanı veren o yüce makamı, maalesef 15 Temmuz'da bombaladılar. Milletin iradesini yok etmek istediler. Türkiye Cumhuriyeti'nin her neferi, kurumlarıyla birlikte, ihanetçileri bir tarafa atarak, sokaklarda, meydanlarda hep birlikte o ihanet planını yerle bir etti." ifadelerini kullandı.

valilik_eylul

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ